Co nowego w antykoncepcji


W ostatnich czasach w temacie antykoncepcji pojawiło się wiele metod niewymagająych codziennej aplikacji.Dzięki braku konieczności pamięania o zażyciu odpowiednich środków znacznie poprawiła się skuteczność antykoncepcji, oczywiście głównie w sensie profilaktycznym. Do metod tego typu można zaliczyć wkładkę hormonalnąoraz implant. Metody te dostarczają do organizmu tylko jeden hormon, w odpowiedniej dawce. Firmy unowocześniają i modyfikują klasyczne metody hormonalne. Jednohormonalne wkładki z progestagem, który omija przewód pokarmowy i trafia bezpośrednio do krwi to przykład nowoczesnej metody antykoncepcji. Dużą zaleta nowych metod jest mniejsza szkodliwość i niwelacja skutków ubocznych stosowania hormonów.

Od 2014 roku w Polsce dostępna jest zupełnie nowa skuteczne metoda antykoncepcji dla kobiet, w postaci podskórnego implantu. Jest to pojedynczy, niewielki pręcik, zakładany pacjentce w znieczuleniu po skórą w okolicy ramienia. Implant uwalnia hormon, który dostaje się do krwi. Ochrona antykoncepcyjna istnieje już po założeniu implantu i utrzymuje się nawet przez trzy lata. W razie konieczności, implant może być usunięty w kaądej chwili. Duż zaletą implantu jest moźliwość stosowaniu go u kobiet, które są uczulone na estrogen, oraz u kobiet karmiących piersią. Działanie antykoncepcyjne implantu jest w pełni odwracalne. Jak każdy lek hormonalny, również implant podskórny może powodować u niekórych kobiet skutki uboczne. Jednak według szacunków jest to procentowo niewielka liczba. Niektóre ze skutków ubocznych to byle głowy, obniżenie masy ciała oraz złe samopoczucie. Do zalet implantu należ brak konieczności pamiętania o zażyciu tabletki, czy zmianie plastra antykoncepcyjnego. Implant działa sam.

Skuteczność implantu wynosi 99 procent, co jest dobrym wynikiem, ponieważ należy mie c na uwadze fakt, że żadna metoda nie jest w stu procentach pewna. Przed skorzystanie z tego typu implantu należy zasięgnąć opinie lekarza specjalisty.